Průzkumník oceánu
Otázky ohledně životního prostředí se stávají stále víc a více palčivým tématem. V oceánech se postupně hromadí plast, což má dopad na zvířata v něm žijící a potažmo i na nás jako na člověka. Nikdo neví, co vše tento problém v konečném důsledku způsobí, ale shodneme se na tom, že by se měl řešit něčím větším, než zákazem brček ve vnitrozemských státech. Dvě ženy, které se o otázku ochrany životního prostředí zajímají, se spojily a vytvořily populárně-naučnou dětskou publikaci. V překladu Lenky Zahrádkové vychází u nakladatelství Grada.
Dětskému čtenáři se naskytne příležitost prozkoumat oceán křížem krážem. Od průzračně modré hladiny po hluboké dno a všechny jeho obyvatele. Věděli jste, že je plejtvák plachý? Seznámíme se s mořskými tuláky i zpěváky, mistry převleků i oceánskými legendami.
Mnoho tropických pláží z bílého písku existuje díky výkalům ploskozubců. Ploskozubci si rádi pochutnávají na řasách, aby se k nim dostali, okusují svými zobákovitými zuby tvrdou skořápku korálů nebo povrch kamenů. Rozlámané korály a kameny jsou nestravitelné, a proto je vylučují ve formě zrníček písku. (str. 27)
Každému tématu je věnována celá dvoustránka. Většinou je kniha vedena ve světlejších pastelových podtónech, vyjma kapitol, které popisují mořské dno a nejhlubší místa oceánu. V těchto případech jsou barvy podle vzrůstající hloubky tmavší a tmavší
Anotace zmiňuje, že publikace je vedena formou infografiky a mně se tento termín moc líbí. Obrázky jsou s textem v symbióze a vzájemně se doplňují. U zvířat jsou vysvětlivky, o jaký druh se jedná, a ve většině případů jsou obrázky opatřeny i šipkami znázorňující jejich velikost ve skutečnosti, protože knižní měřítko jejich reálné velikosti neodpovídá.
Moc pěkná je číselná osa vymezující hloubku oceánu. Současně podává informace o tom, která zvířata a rostliny žijí v jednotlivých metrech. Zároveň se dozvíme zajímavosti z potápění na jeden nádech, o nejhlubším ponoru pomocí dýchacích přístrojů nebo ponorky.
Tato populárně naučná publikace nepopisuje jen to, kdo kde žije a co tam dělá, ale zároveň se vyjadřuje k ekologickým problémům dneška. Co dělají plastové odpadky v oceánu se zvířaty, jak můžeme oceán chránit a jak žít, abychom se vyhýbali plastům na jedno použití a využívali materiály, které můžeme používat opakovaně. Na konci je kniha opatřena slovníčkem pojmů. Termíny jsou úzce spjaté s daným tématem a kvůli jejich odbornosti by dítě nemuselo chápat jejich smysl. Slovníček je vysvětluje jasným způsobem.
Rozhodně se jedná o zajímavý a moc hezky zpracovaný počin s přesahem. Jako celek to do sebe zapadá. Moc oceňuji odstavce A tohle víte?, díky nimž se dozvíte mnoho neobvyklých zajímavostí. Vše je přehledné, poutavé a ukazuje na místa dostatečně neprobádaná, a přesto nebo možná právě proto tajemná a stojící za pozornost. Jedinou mou výhradou je, že asi ve čtyřech nebo pěti případech došlo k nadbytku slov se stejným významem v jedné větě. Doporučuji všem dospělým i zvídavým dětem.
Autor: Sabrina Weiss, Giulia De Amicis
Originální název: L’esplorazione dell’oceano: I misteri del mare spiegati in un colpo d’occhio!
Počet stran: 72
Recenze vyšla na www.cbdb.cz