Malované pranostiky
Poznejte české pranostiky!
Malujte a inspirujte se moudrostí našich předků!
Půvabně ilustrovaná knížka obsahuje pranostiky pro všechna roční období – známé i ty skoro zapomenuté – a vysvětluje dětem vše, co by je mohlo o tomto lidovém mudrosloví zajímat.
* Co jsou pranostiky?
* Jak a proč vznikaly?
* Co nám sdělují?
* Můžeme podle nich předpovídat počasí?
Zábavná, kreativní, relaxační i poučná knížka obsahuje více než 70 pranostik s omalovánkami, které podnítí fantazii a pomohou dětem rozšířit znalosti o fungování přírody a o historii.
Víte, proč se říkalo, že májová kapka platí nad dukát nebo že svatý Havel do zelí zajel? Začtěte se a zjistíte to!
Milé děti, vítejte v knížce plné pranostik a omalovánek! Víte, co jsou to pranostiky? Jak a proč vznikaly? Co nám chtějí sdělit?
S pranostikami se potkáváme poměrně často. Můžete je zaslechnout doma, zejména od babiček a dědečků, najdete je v učebnicích, v pohádkách a v dalších knížkách, které ve škole nebo doma čtete. Objevují se občas v kalendářích a také v předpovědích počasí v rádiu a v televizi.
Jak možná víte, pranostiky vznikaly po dlouhá léta, mnoho lidí před námi se jimi řídilo na základě poznatků z dlouhodobého pozorování přírody a změn v ní. Výraz pranostika je odvozen z latinského slova prognosis, tedy předpověď. Pranostiky jsou součástí lidové slovesnosti a kulturním bohatstvím každého národa, předávaly se z generace na generaci jako cenné zkušenosti, které lidé vděčně využívali. Museli přece vědět, kdy na jaře zorat pole, kdy zasít obilí či len, zasázet brambory, kdy naopak vyčkat se sadbou, než se oteplí, kdy sklízet obilí a ovoce, jak a kdy se připravit na zimu, jak poznat, zda bude mírná nebo tuhá, jestli bude úrodný rok. Pranostiky jim pomáhaly při hospodaření i v běžném životě. I dnes se stává, že naši rodiče nebo prarodiče „předpovídají“ počasí, úrodu nebo události v přírodě podle starých pranostik a ono to tak i vychází.
Rok za rokem se u nás, v našem podnebném pásu, střídají čtyři roční období, dvanáct měsíců. Každé roční období je jiné, má své zvláštnosti, je něčím zajímavé. Rok, roční období, dvanáct měsíců – to je vlastně uzavřený kruh, který se neustále opakuje.
Pranostiky se většinou vztahují k ročnímu období, měsíci nebo ke konkrétnímu datu – je zajímavé sledovat i to, jak se postupem času v kalendáři měnily různé svátky, události a jednotlivá jména, která jsou nyní přesunuta na jiný den nebo je v kalendáři už nenajdeme.
Například:
• O svatém Fortunátu kapka deště má cenu dukátu. (Fortunát se dříve slavil 1. 6., ale dnes už ho v kalendáři nenajdeme.)
• Na Šimona a Judy kočka leze z půdy. (Pranostika se váže k datu 28. 10. Šimon nyní slaví svůj svátek 22. 12. a Judu v dnešním kalendáři již nenajdeme.)
• Svatá Viktorie obrázky na okna ryje. (Viktorie dříve měly svátek 23. 12., nyní ho slaví 10. 3.)
I v dnešní moderní době, kdy využíváme dlouhodobé předpovědi počasí, si alespoň můžeme představit, jaké to bylo dříve, před mnoha lety, kdy byli lidé odkázáni jen na pozorování přírody a sledování změn v ní.
V každém případě si pranostiky zaslouží oprášit a připomenout. Tato knížka vám o nich hodně prozradí. Poznáte jak ty známé, tak ty opomíjené nebo možná i zapomenuté. Všechny ale rozhodně stojí za přečtení.
Přejeme vám, aby vám knížka přinesla trochu poučení, trochu zábavy, a hlavně hodně pohody a radosti z vlastnoručně vymalovaných obrázků.