Logohrátky
Česká spisovatelka Zuzana Pospíšilová má na svém kontě ohromné množství knih pro děti. Pokud se databáze knih neplete, tak přes dvě stě titulů pro malé i větší čtenáře! Autorka se věnuje především tvorbě příběhů pro první čtení, ale nezaostává ani v psaní všeobecných encyklopedií, poezie pro děti či pedagogice. Má rozepsaných několik sérii pro děti, ať už reálných či fantasy. Mnoho jejích děl má také víc než jedno vydání. I to je případ Logohrátek, jejichž nové vydání vám právě představím.
První vyšlo v roce 2018 u nakladatelství Bambook – Grada. Nyní nakladatelství vydává dotisk, protože tento pomocník s výslovností se ukázal jako kvalitní rádce.
Na první pohled upoutají ilustrace české ilustrátorky Zdeňky Študlarové. Ani ta není na české literární scéně nováčkem a na svém kontě má kolem pětatřiceti knih, kterým dodala krásné pestré kresby. Předpokládám, že veselé, barevné a opravdu povedené obrázky se zalíbí nejen dětem, ale i dospělým. Jsou zaoblené, autentické a přesto působí pohádkovým dojmem.
Titul čítá sto dvacet stran a dělí se na několik ústředních kapitol. Mezi úvodní texty, určené pro rodiče, patří kategorie Jak s knihou pracovat a také Řeč a její vady. Pro děti už jsou dále tyto pasáže:
- Jazýčková rozcvička
- Správná výslovnost hlásek
- Střídání S – Š, Z – Ž, C – Č ve slovech
- Kam se slova schovala?
- Souhláskové shluky
- Hlásku změníš, vynecháš, a hned jiné slovo máš
Tato kniha by se mohla stát cenným pomocníkem dětí, které mají potíže s výslovností. Problematickým hláskám je věnován dostatečný prostor v podobě říkanek, hádanek a úkolů, které jsou pro předškoláky poutavé a zajímavé, a tak pro ně bude procvičování správné výslovnosti spíše zábavou než učením. (z úvodu)
Básničky, právě ty provázejí děti teoretickou výukou, kterou vede rodič. Na každé nové procvičování je k dispozici blonďatá paní učitelka, která formou textu v bublině říká, co dítko má udělat a jak s danou pasáží pracovat. Začátek je spíše na procvičování jazyka, kdy má dítě svůj jazyk různě ohýbat, zkoušet jeho možnosti a naučit se s ním pracovat prostřednictvím zábavy či olizování rtů od čokolády. Proč ne? Dopomáhá k tomu také imitace různých zvuků či jazykolamů.
Na děti čeká nejen zábava v podobě doplňovaček, hádanek či dalších hlavolamů, ale také naučné texty. Autorka se rozhodla dětem představit nejen něco z fauny a flóry, ale také zabrousí například do oblasti divadelnictví, letectví, anatomie atd. Ukazuje různé významy jednoho slova (klíč, zámek, apod.) a po celou dobu tak vlastně představuje, jaká kouzla náš rodný jazyk umí. Pro děti, které mají s výslovností obtíže, nebude vše jednoduché, ale věřím, že opakováním a hrou se kniha stane jejich opravdovým pomocníkem.
Moji chlapci na básničky a hravou formu knihy reagovali velmi dobře. Snadno pochopili podstatu úkolu, bavilo je to a velmi se jim líbily obrázky i básničky. Některé z nich je lehké se naučit zpaměti. Navíc se jim líbilo, že titul nemá klasický formát, ale je širší a kratší jako v případě notového sešitu.
Logohrátky Zuzany Pospíšilové rozhodně mohu doporučit všem, kteří chtějí zapracovat na správné výslovnosti svého dítka. O zábavu a ponaučení určitě nebude nouze a ke všemu kniha pomáhá. 🙂
Recenze vyšla na webu ctemeceskeautory.cz