Kouzelná třída
Zuzana Pospíšilová je renomovanou autorkou dětské literatury a to již od roku 2004, kdy své texty publikovala v časopise Sluníčko. Od té doby jí vyšla spousta knižních titulů a procvičovacích sešitů. Na webu Čteme české autory si můžete přečíst recenze na Zlobivé pohádky, Logohrátky, Týden mezi indiány, Konec zlobení, Rybářské pohádky, Dědečkovy povídačky, Pohádky pod polštář, Alenka lékařka, Štěpánův podivuhodný stroj a v neposlední řadě i Kouzelná třída – pracovní sešit, jež se dá využít jako skvělá procvičovací pomůcka. Nyní se podíváme na knihu, na kterou pracovní sešit odkazuje – Kouzelná třída. První vydání vyšlo již v roce 2010, ale díky čtenářské oblíbenosti v roce 2021 vychází u nakladatelství Grada (Bambook) její dotisk.
Ocitáme se v jedné třídě na prvním stupni základní školy. Ta není ničím neobvyklá, má své raubíře, v tomto případě Horáka a Stojku a unaveného pana učitele, který na ně již nestačí. Je starý nejen věkem, ale i jménem a rád by odešel do důchodu. Nikdo jeho kolektiv zlobivých a neposlušných dětí nechce. Zároveň by je chtěl předat někomu, kdo by je měl tak rád jako on. Když jeho kabinet navštíví tajemná učitelka Jasmína Bílá, její nabídku zástupu přijde.
Paní učitelka a její metody jsou přímo kouzelné a děti pod jejím vedením jen kvetou, všechno umí a mají ji rádi. Jaké je její tajemství? Kniha osciluje mezi odhalením záhady kolem paní učitelky a jednotlivých příhod, jež s dětmi zažívá. V šestnácti pojmenovaných kapitolách, již každá má čtyři strany textu, s bohatě vloženými či celostránkovými ilustracemi vždy zažijeme krátkou příhodu a její vyřešení. Prostředí se většinou týká ryze školy, ale zažijeme i jednu mimoškolní dobrodružnou výpravu, okořeněnou o nadpřirozené bytosti. České prostředí s pro něho typickými jmény jen zvyšuje míru ztotožnění, jež může dětský čtenář zažít.
„Dobrý den, děti!“ pozdravil je drak. Správně měli Tomáš s Maruškou pozdravit jako první, protože drak je starší. Byli ale tak vykulení, že ze sebe zprvu nedostali hlásku. Drak měl pro děti a jejich strach pochopení. „Mě se nemusíte bát! Jestli hledáte poklad, měli byste jít těmito dveřmi!“ řekl vlídně drak a otevřel jim těžké kamenné dveře, které vedly do tajné chodby. (str. 62)
Publikace patří do edice Čtení pro prvňáčky, takže velikost písma je tomu přizpůsobena. Vyprávění je jednoduché s absencí krkolomných tvarů pomocí heterodiegetického vypravěče, což dětem umožňuje snadné čtení a porozumění textu. Ukázka toho, jak vhodným přístupem ze strany učitele, se může dosáhnout velkých výsledků. Kniha je vedena ve velice optimistickém duchu, kdy všechny problémy mají řešení. Čtenář zažije zábavu, dobrodružství i ponaučení.
Adekvátní délka kapitol může malé čtenáře pozitivně motivovat, protože jejich přečtení netrvá dlouho a záhy mohou mít dobrý pocit, že zdolali svou první knihu. Ilustrace Drahomíra Trsťana, jež je spisovatelčiným dvorním ilustrátorem dotváří příjemnou atmosféru. Mým favoritem není, hlavně kvůli specifické koloraci a způsobu jakým tvoří obličeje. To je ale spíš otázka osobních preferencí, než chyba.
Věřím, že pro prvňáčky bude Kouzelná třída
spojena se zábavou a dobrodružstvím. V kombinaci s
Kouzelná třída – pracovní sešit bude jejich mimoškolní procvičování rozptýleno a nebudou ho vůbec vnímat. Pro dospělého se jedná o četbu maximálně jedné hodiny, ale věřím, že děti s ní stráví mnohem více času a pokud je zaujme, autorka nabízí další pokračování příběhů kouzelné třídy. Za sebe mohu všem rodičům jedině doporučit.